Ako pridať vstupné a výstupné signály do systému IIoT cez MQTT?

MV210-202 ethernet modbus tcp digitalny vstupny modul 20DI

Ak potrebujete pridať vstupné a výstupné signály do systému IIoT cez MQTT využite nezávislé rozširujúce moduly I/O zo série Mx210.  Ak prevádzkujete automatizovaný systém alebo stroj, po určitom čase obvykle nastane situácia, že potrebujete alebo musíte rozšíriť alebo pozmeniť výrobný proces, aby ste udržali náskok pred konkurenciou.  Obvyklý prípad je, že je nutné vybaviť linku novými snímačmi, či rozšíriť jestvujúce zariadenie alebo prevádzku o nové vstupné alebo výstupné signály z dôvodu modernizácie alebo rekonštrukcie. Ako to urobiť jednoducho? Pri využívaní priemyselného ethernetu založenom na Modbus TCP, budete na pripojenie nových zariadení potrebovať  minimum námahy, málo času a získate široké možnosti pripojenia a kontroly prístrojov v procese.

Prečo práve Modbus TCP?

Modbus TCP je otvorený, globálne akceptovaný, jednoduchý a dodávateľsky neutrálny komunikačný protokol. Modbus TCP patrí medzi najlepšie 4 priemyselné protokoly Ethernet a je de facto automatizačným štandardom. Ak váš systém nie je deterministický a nevyžaduje vysoký výkon v reálnom čase, nemusí byť potrebné používať špičkové ethernetové protokoly, ako sú EtherCat, Profinet či Ethernet/IP. Prečo by ste platili viac, ak na vašu úlohu stačí Modbus TCP? A práve za týmto účelom spoločnosť Akytec GmbH vyvinula a dodáva na trh najmodernejšie vstupno-výstupné zariadenia.

A čo integrácia do infraštruktúry IIoT?

Vďaka komunikačnému protokolu MQTT pre internet vecí sa modul Mx210 môže pripojiť k akýmkoľvek prostriedkom MQTT a poskytuje integráciu medzi továrenskými inštaláciami a IT systémami / aplikáciami IIoT. Prináša tak celý rad možností, ako napríklad vzdialené monitorovanie a ovládanie pomocou akýchkoľvek zariadení podporujúcich prehliadač a to cez PC, smartphony, tablety atď. Technológia MQTT sa ľahko učí a jej použitie je jednoducho ovládateľné. Okrem MQTT moduly tiež podporujú protokoly SNMP a SNTP.

Pripojíme aj digitálny enkodér s vysokým počtom pulzov až do 100 kHz.

Špeciálne vysokorýchlostné vstupné moduly MV210-202 alebo MV210-212 dokážu zaznamenať a evidovať vstupné impulzy až do rýchlosti 100kHz. Vysoká spoľahlivosť a stabilita snímania ako aj jednoduchá integrácia v náročných priemyselných podmienkach prostredia riadenia pohonov je tak vítanou vlastnosťou.

Máte veľa analógových signálov a potrebujete ich pripojiť na jednom mieste?

Ani toto nie je problém. Analógový vstupný modul MV210-101 umožňuje pripojenie až 8 vstupných signálov z veľmi širokého rozsahu: bežným je procesný prúdový signál 4-20mA, 0-20mA, 0-5mA. Tiež je možné zapojiť väčšinu bežne používaných snímačov teploty v priemysle a to RTD snímače typu: Pt50, Pt100, Pt500, Pt1000, Ni100, Ni500, Ni1000, alebo termočlánky typu A, J, N, K, S, R, B, T. Tento modul dokáže tiež spracovať napäťové signály v rozsahu: -1…+1 V, -50…+50 mV, alebo odporové snímače: 0-2(5) kOhm. A navyše analógový vstup môže byť použitý ako digitálny vstup.

A čo ak potrebujem PWM?

Áno, aj toto je možné. Pomocou tranzistorového výstupného modulu MU210-410 získate 16 digitálnych tranzistorových výstupov určených na riadenie PWM (pulzná šírková modulácia). Z nich 8 dokáže pracovať s frekvenciou spínania až 60 kHz! Prvé tri výstupy tiež umožňujú presné generovanie konkrétneho daného počtu impulzov. Výstupné tranzistory sú oddelené v skupinách po 8 a preto pokiaľ to vaše obvody potrebujú, je možné využiť pre každú skupinu rozdielne napätie.

Ako na prvé spustenie?
Na úvodnú konfiguráciu je k dispozícii bezplatný konfiguračný nástroj – Akytec Tool Pro na stiahnutie tu

Zhrnutie vlastností ktorými sa I/O moduly Mx210 sa vyznačujú:
 • až 32 DI (vstup 24VDC alebo 230VAC, podľa typu)
 • až 16 DO – relé, pri digitálnych moduloch
 • až do 8 AI / 8 AO pri analógových moduloch
 • široká škála rôznych digitálnych a analógových vstupov a výstupov – pozri text vyššie
 • diagnostika stavu siete
 • Podporované protokoly: Modbus TCP, MQTT, SNMP, SNTP
 • 2-portový ethernetový prepínač (bypass LAN), Daisy-Chain zapojenie
 • alarmové signály
 • hodiny reálneho času
 • záznam údajov
 • skupinová konfigurácia viacerých modulov
 • jednoduchá montáž a pripojenie

Viac informácií:

Vstupno/výstupné moduly série Mx210 s protokolom Modbus TCP / MQTT kúpite tu

Detaily a technický popis nájdete na stránkach spoločnosti VENIO, s.r.o.

Technický popis I/O moduly série Mx210 s protokolom Modbus TCP / MQTT